Kaptan Amerika İç Savaş’ın Konusu Düşündüğünüz Gibi Olmayabilir!

Mark Millar ve Steve McNiven tarafından yazılan İç Savaş çizgi romanı genel olarak gizli kimlikler üzerine odaklanıyordu, Kaptan Amerika: İç Savaş filmi ise bu odağı hükumet kontrolü ve güvenirlik üzerine çevirdi. Aradaki fark gerçekten büyük, bunun nedeni ise Marvel Sinematik Evreninde hikayeye dahil olan sadece bir kaç karakterin gizli kimleri olması… Karınca Adam ve Örümcek Adam gibi.

Fakat gizli kimlikleri düşünmesek bile, Kayıt Kanunu denilen mesele ( süper kahraman olan herkesin devlet nezdinde kayıtlı olması, eğitim görmesi ve kontrol edilmesi ile alakalı kanun )  filmde karşımıza çıkacak. S.H.I.E.L.D.’ın resmi olarak yok olması (Marvel Sinematik Evreninde kimse Coulson’un takımının akıbetini bilmiyor) kahramanları izleyecek kimsenin kalmamasını ve kimsenin bedel ödememesine neden oldu.

Captain-America-3-Civil-War-Fan-Art-Battling-Iron-Man

Durum böyle olunca Demir Adam ve takımı Yenilmezler’in yönetiminde devletin de söz sahibi olması ve tüm ülkelerin liderlerine hesap verilmesi gerektiğini düşünüyorlar.Kaptan Amerika ve ekibi ise Yenilmezler’in hiçbir devlet kurumuna bağlı olmaması gerektiğini çünkü bunun onların hareket kabiliyetini kısıtlayacağını ve yetkilerin sınırlandırılması yüzünden onları iyilik yapmaları konusunda zora sokacağını düşünüyorlar. Bu kutuplaşma ise en çok Tony ve Steve arasında çıkıyor. Tony dünyayı korumak ve yaptığı hataların sorumluluğunu almak istiyor, Steve ise S.H.I.E.L.D. içindeki kontrol mekanizmasının nasıl yozlaşmaya sebep olduğunu ve küresel olarak ne kadar çok hayat kaybına neden olduğunu görüyor.

Yani film gizli kimlikler hakkında çıkan bir anlaşmazlığa odaklanmayacak, filmde devletin halkı korumaya çalışan süper kahramanlar üzerindeki kontrolü ve bu kahramanların ne kadar çok özgürlüğe sahip olması gerektiği işlenecek.

çizgiroman.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s